Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak správně založit vermikompost

Kam umístit vermikompostér?

Vermikompostér  lze umístit   na chodbu,  na balkón,  do garáže,  dílny,  kuchyně  nebo  do třídy ve škole či do kanceláře. Důležité je vždy zajistit pro žížaly optimální teplotu v rozmezí 18-25° C a správnou vlhkost substrátu.  V zimě tedy nesmíme vermikompostér nechávat venku, kde by mohl promrznout,  v létě ho  nevystavovat  přímému slunci,  aby nedocházelo  k výparu vody a k přehřívání.

 

Jak založit vermikompostování?

Na dno vermikompostéru se umístí podestýlka, kterou může tvořit tráva, listí, roztrhaný a navlhčený novinový papír, půda, rašelina, hobliny nebo kokosové vlákno. Zakoupený kompostér již obsahuje suroviny na podestýlku (kokosové vlákno a natrhaný papír).

Do podestýlky se vloží násada žížal a vhodné kousky bioodpadů menší než 5 cm. Největším problémem vermikompostování bývá špatná podestýlka. Přibývající zbytky jídla obsahují vodu a mohou zpomalit kompostovací proces a snížit množství žížal ve vermikompostéru. Nutné je tedy lůžko udržovat přiměřeně vlhké a provzdušněné.

Zkouška vlhkosti: vezměte hrst kompostovaného materiálu a stiskněte ji co nejpevněji v dlani. Jestliže se objeví pár kapek vody, vlhkost je přiměřená; jestliže se objeví při zmáčknutí voda mezi prsty, kompost je příliš vlhký a je třeba k němu přidat suchý natrhaný papír nebo lepenku; jestliže se kapky vody neobjeví, je materiál příliš suchý a je třeba k němu přidat vlhký nařezaný papír, proužky lepenky nebo navlhčený kartón od vajíček.

 

Jak krmit žížaly?

Žížaly mají rády většinu organických odpadů, které vyhazujeme – zbytky ovoce, zeleniny, papírové ubrousky, vlhkou papírovou lepenku, skořápky od vajíček, čajové sáčky, kávové filtry a kávovou sedlinu, těsto, chlebové kůrky, vlasy; částečně zkompostované listí a trávu. Nevhodné je dávat žížalám mléčné výrobky, zbytky masa a tuky. Velké kusy je vhodné nakrájet na menší, aby byly lépe přístupné. Bioodpady dávejte žížalám na podestýlku a jemně je zakryjte. Žížaly krmte jednou až dvakrát týdně, důležité je žížaly nepřekrmovat! Zpočátku je vhodné potravu žížalám vážit. 0,5 kg žížal zkonzumuje zhruba 0,25 kg bioodpadů denně. Postupně, podle vzrůstajícího počtu žížal, můžete množství potravy zvyšovat. Počet žížal se zdvojnásobí přibližně za 3 měsíce.

 

Průběh vermikompostování

Ve vermikompostéru se postupně odděluje hotový kompost od zbytků jídla. Jakmile je naplněno první patro vermikompostéru, je třeba do druhého patra připravit žížalám novou podestýlku, kam se přestěhují. Bioodpady dáváme do druhého patra, spodní patro ponecháme 2 – 3 měsíce - materiál se v něm za tu dobu plně přemění v kompost.

Veškerá přebytečná vlhkost je odváděna do zásobníku na vodu, odkud ji můžeme průběžně čerpat. Jedná se o tzv. „žížalí čaj“ - významné kapalné hnojivo pro pokojové květiny i zahradu. Pro jeho aplikaci se doporučuje smíchat ho se stejným dílem vody. Zásobník na vodu je třeba pravidelně čistit. Pokud by do něj propadaly žížaly, dejte do něho malé množství natrhaného papíru a kokosového vlákna, aby se žížaly mohly dostat zpět.

 

Využití vermikompostu

Vermikompost  obsahuje  živiny  a  růstové látky  pro rostliny.  Příznivě působí  na vytváření kořenů rostlin  a  na jejich celkový vývoj.  Vermikompost  získaný  s pomocí žížal  je považován  za nejúčinnější organické hnojivo.

 

Co dělat, když?

Se objeví vinné mušky: Mušky lze odstranit jednoduchou mucholapkou.

 

1,   Alisonina mucholapka:

Do malé sklenice, např. od přesnídávky, dejte 3 polévkové lžíce vody,

1 polévkovou  lžíci  octa,  čtyři  kapky  saponátu  na mytí  nádobí  a

špetku pekařského droždí. Nádobu umístěte na povrch podestýlky.

2,   Myrysina mucholapka:

Do sklenice dejte na dno kousek banánu. Udělejte kornout z papíru

a připevněte ho ve sklenici špičkou dolů.

Máme málo žížal, nerozmnožují se:

S největší  pravděpodobností  se  jedná  o nevhodné prostředí  pro život žížal.   Zkontrolujte  vlhkost  (viz výše)  a  je-li vysoká  přidejte suchý papír  nebo  lepenku.  Může  to  být  dáno  také nevhodnou  skladbou  bioodpadu. Důležité  je  míchat  „hnědé se zeleným“  =  uhlíkaté  s dusíkatým  (optimální poměr je 20 - 30 : 1,  tj. 20 - 30 krát více uhlíku než dusíku. Obecně platí, že čím starší, tmavší a dřevnatější materiál máme, tím je v něm obsaženo více uhlíku, čím je materiál čerstvější, šťavnatější a zelenější, tím obsahuje více dusíku.)

Máme hodně malých žížal:

Tato skutečnost svědčí o dobře vedeném vermikompostování. Žížaly můžete darovat dalším zájemcům o vermikompostování.

 www.ekodomov.cz

http://www.af.mendelu.cz/external/relay/agrochem/multitexty/html/hnojiva/komposty.htm

http://www.af.mendelu.cz