Potřebujete poradit?
Nevíte si rady?
Napište a rada se určitě najde.
Podle zkušeností, které mám, je nejlepší odstavit mlaďata v období od 4 - 8 týdne od narození. Je to kritická doba a je nutné přidávat do krmení dost vlákniny, třeba ovesné vločky, nebo dužinu z mrkve, která vám zůstane po odšťavnění,(šťávičku vypijte) ale může být i celá mrkev, větvičky nebo jablka.Já připouštím samice ve 4 týdnu a ještě nechávám mlaďata u samice a v 6 týdnu je odstavím po dvou do kotcú. Po dalších dvou, nebo třech týdnech je oddělím samostatně.Ale pozor,někdy se stane, že když pohladíte mládě po hřbetě, jsou cítit na pohmat obratle. To nechte u samice o týden déle a ostatní odstavte. Někdy ten skluz dožene, ale výkrm trvá déle a k dalšímu chovu je nevhodné.
Přeji mnoho zdaru v chovu Karel.
_____________________________________________
Knihy a časopisy :
KAPESNÍ ATLAS KRÁLÍKŮ
V knize najdete : - nejdůležitější vlastnosti
101 plemen - využití a potřeba místa
135 fotografií - velikost vrhu
- historie vzniku
- důležité znaky
- přípustné a nepřípustné vady
- jak to chodí na výstavách
Vydalo vydavatelství VÍKEND, s.r.o., 2007
_______________________________________________
Dr. Alain Fournier
CHOVÁME KRÁLÍKY
V knize najdete: - PĚDSTAVUJEME KRÁLÍKA
( anatomie, fyziologie)
- PLEMENA
- CHOV
( ustájení, výživa a krmení, rozmnožování )
- ZDRAVÍ
( hygiena a nemoci )
Vydalo vydavatelství VÍKEND, s.r.o., 2006
e-meil : info@vydavatelstvivikend.cz
_______________________________________________
ČESKÝ SVAZ CHOVATELŮ DROBNÉHO
ZVÍŘECTVA
Spousta rad je v časopisu CHOVATEL více na http://www.cschdz.cz
_______________________________________________
Časopis pro chovatele
CHOVATEL-RÁDCE
_______________________________________________
Časopis pro chovatele
CHOVATELSKÝ MAGAZÍN
Komentáře
Přehled komentářů
Opravdu to vypadá na entrokolitidu! Většinou přežije jen pár jedinců a nemoc je způsobena hlavně brzkým příjmem škrobu nebo něčeho podobného (v obilí, granule, chleba)! Zkrmujte obilí s granulemi mladým králíkům od 6-7 týdne stáří a za další 3-4 týdny zkrmujte už jen samotné jádro bez granulí, ale v obou případech s dostatkem sena! Až budete krmit jen jádrem, předpokládám ječmenem, tak jen jednou deně, nejlépe večer.
Abych nezapoměl: omlouvám se majiteli stránek, že jsem sem vpadl, ale sám jsem sem chodil pro rady při svých začátcích a tak jsem chtěl i já poradit jiným zasvěceným...
nemoc
(Mulis, 26. 10. 2008 11:51)Pane Michale sena davam dostatek i obcas nejake to jablko,mrkev a vlocky.Je pravdou,ze obili davam zrejme brzy a to ve starí jednoho mesice namichane z granulemi.V tom asi vidim hlavni problem.Potreboval bych se toho konecne zbavit,protoze se to meho chovu drzi uz pres rok.Uvedu priklad:samice vrhne 9 mladych a zustane mi jich 3 nebo 4 ktere zachranim a dochovam.A jak jsem již uvedl v minulem dotazu děje se tento uhyn kolem 10 tydne staří kraliku.Dekuji
nemoc
(Michal, 19. 10. 2008 15:25)Tato nemoc je způsobena nedostatkem dlouhé vlákniny (seno, sláma) a přílišným zkrmováním jádra (granule, obilí) mladým králíkům do 3 měsíců! Pokud je nebudete tolik cpát jádrem, ale budete jim pravidelně podávat seno a třeba i ty vločky a mrkev, jak to dělám já, tak by neměl být problém. Obilí bych zařadil až po 2 měsíci stáří, granule klidně hned jak začnou žrát, ale musí dostávat to seno a musí ho sežrat - ne že ho zašlapou a budou mlsat jen granule, to by byl malér. Pokud se z toho mladí dostanou, neměli by tuto nemoc již v budoucnu prodělat znovu...
nemoc
(Mulis, 15. 10. 2008 17:14)Myslite Michale davat vice ovesnych vlocek,aby meli vlakninu.Dekuji
Překrmení ušáci.
(Karel, 27. 9. 2008 18:24)Myslím, že je to hloupost. Proč by nemohly samice zhubnout. Já krmím jenom jednou denně.Granule jsou v zásobníku a seno v jeslích, když příjdu z práce dám seno,jablka a chleba.
Překrmení ušáci.
(Radek, 27. 9. 2008 16:34)
Dobrý den, mám na Vás dotaz,
během tohoto roku mi nějak ztučněli chovné samice a začali mít velmi málo mláďat(2-4) a poslední dobou mi ani nezabřezli.
Tak jsem jim nasadil tvrdší dietku, dostávají nažrat jen ráno a večer a to jen trochu sena,žádné granule,žádný chleba. Ale někteří chovatelé mi řekli, že jakmile samice jednou ztuční, tak už z ní nic nebude,(že už nezhubne) že je prostě lepší je dát rovnou na pekáč a pořídit nové kusy.
Myslíte,že to má smysl je dál držet na dietě, aby z nich ještě něco bylo?A není ta dieta moc tvrdá?
Díky za odpověď.
Radek.
NEMOC
(Michal, 27. 9. 2008 14:20)O kokcidiózu jít může, to nevyvracím, ale pokud králíkům žbluňká v břiše, tak se může jednat i o entrokolitidu... více o ní si přečtěte na některém z chovatelských webů či v knize o králičích nemocech. Pokud jak píšete, krmíte mladé hodně granulemi, ale hlavně jádrem a nedáváte tolik vlákniny, tak jde na 90% o entrokolitidu!
NEMOC
(Karel, 27. 9. 2008 12:52)
Myslím, ale nejsem si jistý, že se jedná o střevní kokcidózu. Raději se poraďte s lékařem. Několikrát jsem tento problém měl táké v chovu. Zvýšil jsem dávky octu ve vodě. Na deset litrů vody, 2-3 dcl octa.
Další den na deset litrů vody, 4 polévkové lžíce soli a tak to sřídám 14 dní.Pak napište, zda to zabralo.
nemoc
(Karel, 26. 9. 2008 15:17)A jaký mají hřbet, když pohladíte králíka cítíte obratle a kotce silně zapáchají?
nemoc
(Mulis, 26. 9. 2008 13:44)Pane Karle chci se zeptat co je to za nemoc,kdyz prohmatnu mlademu kralikovi bricho a škrunká mu v něm a tak do pěti dnu umírá.Pozn. Je to kolem 10-12 tydne veku kralika.A co se týka prevence proti nemocem,davam v pěti tydnech sulfadimidin a i přesto dochazí k uhynu.Krmim senem,granulemi a jecmen,oves.Dezinfikuji kotce vapnem nebo savem.Prosim o radu.Děkuji
Plemeno pro začátečníka
(Karel, 22. 9. 2008 15:01)nejlepší na maso je něco pokřížit. Já mám samce Francouzký bílý červenooký a samice Český strakáč,ale není špatné třeba mít samice nějakého středního plemene. Chovné kusy je dobré pořídi třeba na výstavách, kterých je na podzim dost. Podívat se co padne do oka. Je dobré koupit si knížku ,, Chováme králíky, nebo Kapesní atlas králíků " tam můžete vybrat plemeno.Ať se daří v chovu a ve výběru.
Plemeno pro začátečníka
(Tomáš, 22. 9. 2008 13:46)
Dobrý den,
na jaře bych se chtěl pustit do chovu králíků pro radost a na maso. Poradíte mi jaké plemeno zvolit a kde je nejlepší si králíky obstarat? Předem Vám děkuji za odpověď.
Nemocný čumáček ?
(Ivana, 11. 9. 2008 22:13)
Dobrý den.
Děkuji Vám pane Zdenku za příspěvek k mému komentáři.Já jsem taková chovatelka která má od všeho trochu-4 samice no každá jiná:kalifornská,stříbřitá,novozélandská 2x.Králíky chovám pro radost,ale hlavně na maso.Když jsem samici kupovala,neměla žádné příznaky rýmy ani žádného boláku-krom toho mírně krvácejícího čumáčku-to ale až po příjezdu domů-né u chovatele.Ještě ji stále léčím v úplné izolaci od ostatních-chtěla jsem ji dát šanci na uzdravení což se moc nedaří.Možná nepatrné zlepšení po natírání té fialkové vody-žřejmě pozastavuje množení se bakterií?Nic méně jak Vy jsem toho názoru,
že na chov není vhodná.Přeji pěkný den.
Nemocný čumáček ?
(Zdeněk, 9. 9. 2008 23:45)
Dobrý den, už nějaký čas se zabývám soutěžním chovem novozelanďáků, ale po pravdě řečeno jsem se s podobným případem nesetkal. Mohlo by jít kromě již zmíněné prašiviny i důsledek chronické rýmy (je-li spojeno s výtokem), plísně (občas na to králíci trpí, jestlliže nemají vhodně suchou a vyměňovanou podestýlku) a nebo může jít o bakteriální infekci ( v tom případě by musel veterinář udělat stěr a kultivaci, což je dosti nákladná záležitost, ale léčba je pak snadná antibiotiky). Pokud můžu soudit do chovu bych takové zvíře rozhodně nezařazoval, protože jde-li o přenosné bakterie, tak promoří celý chov a je o starost více, ale to je také odvislé od toho, jak velký máte chov a chvatelský záměr, jestli máte králíka jako mazlíčka (což si u novozelanďáka moc nedovedu vzhledem k rozměrům technicky představit), pak se vyplatí léčit, nebo jako produkční záležitost a pak je ekonomičtější nový kus.
Nemocný čumáček ?
(Ivana, 4. 9. 2008 12:08)
Dobrý den.Nedávno jsem psala o nově zakoupené samici a jejím stále se opakujícímu slupování čumáčku.Pane Karle,přál jste si abych dala vědět co to bylo.Možnost že by šlo o prašivinu mě děsila a tak jsem navštívila vet.lékaře-prašivinu prý nemá-prý by to měla i v uších-ta má čistá.Může se jednat o bakt.onemocnění.Doporučil mazat stolním olejem a pak mastí která obsahuje kortikoidy plus ještě potírat tou fialovou vodou co se používá u dětí na afty.Jako prevence-byla očkovaná proti prašivině to prý zároven i odčervuje.No výsledek po pravdě nic moc.Myslím si že s tímto onemocněním snad ani není vhodná do chovu-nebo jste jiného názoru?Přeji všem krásný den.Ivana.
Co to je?
(Michal, 26. 8. 2008 17:11)Dobrý den,nedávno jsem začal chovat belgické obry.Dnes jsem si všiml,že samec je mokrý pod krkem.při bližší ohledání jsem zjitil,že je mokrý pocelé délce krku a má trochu vylínané chlupy ale kůže není zarudlá ani na omak mastná.Co to může být? Za odpověd predem děkuji.
ekologický chov
(Jindra, 10. 8. 2008 18:55)Nevíte prosím,kde by bylo možné získat více informací o ekologickém chovu králíků? Králíci se pry nechovají odděleně,ale ve skupinách na větším prostoru s výběhem.. Je u nás někdo kdo takto králíky chová?
pripousteni
(xxx, 9. 8. 2008 21:32)Jestli mohu doplnit: jednoznačně nejhorším obdobím na připouštění je říjen a listopad - zkracuje se den, zhoršuje se počasí, králíci línají a chovatelé často připouštějí samice z lednových a únorových vrhů - prvničky a ty bývají ztučnělé. A pokud se v tomto měsíci přece jen zadaří, tak vrhy nejsou valné...
Připouštění králíků a vakcinace
(Karel, 9. 8. 2008 18:48)V chovech mastných plemen je to běžné, po dvou letech se samice mění, v těchto chovech jsou mladé 3x-4x ročně. Co se týká vakcinace, tu nikde nekoupíte. Je nutně navštívit veterinu a poradit se s doktorem.Vakcín je několik druhů a každý používá něco jiného a expirační doba je také různá a pro pár králíků se nevyplatí vakcínu kupovat.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24
nemoc
(Michal, 27. 10. 2008 20:16)